Vilka är med?

För närvarande är över 100 företag, organisationer och kommuner anslutna till färdplansarbetet och vi vill bli fler.

Uppdaterad:

För att ansluta sig till färdplansarbetet ska det vara förankrat i ledningsgruppen att man kommer bidra till att uppnå målen som är angivna i färdplanen samt att man kommer arbeta med de relevanta uppmaningar som är beskrivna i dokumentet.

Följande företag, organisationer och kommuner är med i färdplansarbetet:
Aaarsleff Rörteknik AB, Hanna Lunderbye
AB Stockholmshem
AB Svensk Byggtjänst, Urban Månsson
AFA Fastigheter 
Ahlsell Sverige AB, Joakim Kämpe
AIX Arkitekter, Helena Ekelund
Akademiska Hus, Mia Edofsson
Anthesis, Agneta Persson
Arkitekterna Krook & Tjäder AB, Malin Sjölund Olsson
Asplunds Bygg i Mellansverige AB, Susanne Nordström
Asplunds Bygg i Örebro AB, Susanne Nordström
Bengt Dahlgren, Maria Perzon
Besqab, Maria Uhrus
Bjerking, Robert af Wetterstedt
Blue Wall Construction AB, Anna-Karin Zinnerfors
BoKlok, Sara Brantvall
Bonava i Sverige
Borohus, Eric Ello
Brixly, Tobias Hagrenius
Byggföretagen, Birgitta Govén, Marianne Hedberg
Byggherrarna, Saga Hellberg
Byggmaterialindustrierna, Anneli Kouthoofd 
Byggnadsfirman Otto Magnusson, Andreas Holmgren
Byggnadsfirman Viktor Hansson AB, Peter Nilsson
Byggmästar’n i Skåne AB
ByggVesta Development AB
Celsa Nordic, Susanne Naevermo-Sand
Cementa
Cemex
Chalmers tekniska högskola, Filip Johnsson
Circle K Sverige AB
CS Riv & Håltagning
Derome AB, Anna Ryberg Henriksson
Energieffektiviseringsföretagen
E.ON Energilösningar AB
Ene AB, Margita Jacobsen
ETTELVA Arkitekter, Emma Östlund
Falkenbergs kommun, Linda Corneliusson-Linde
Familjebostäder
Fasadglas Bäcklin AB
Fastec, Tobias Bergström
Fastighets AB LE Lundberg, Jonas Thyrsson, Johan Sandborgh
Fastighetsägarna Sverige
Finja Prefab AB
Fiskarhedenvillan AB, Jonas Nilsson
Forbo Flooring AB, Jonas Rothén
Fortum Markets AB, Johan Ander
Glasbranschföreningen, Erik Haara
Glascentrum, Anna-Lena Fransson
Golvkedjan, Lars-Åke Lidén
Göteborg stad, lokalförvaltningen
Habitek Byggentreprenad AB, Niclas Wendel
HENT Sverige AB, Karin Elgh
Hifab AB, Kristian Henninge
HSB Riksförbund, Magnus Ulaner
Hökerum Bygg, Maria Ståhl
Ikano Bostad, Annika Finnström
Incoord, Terese KuldkeppMalin Sundin
Informationscentrum för hållbart byggande
Installatörsföretagen, Info
IVL Svenska Miljöinstitutet
JM
Johnny Kellner Bygg- och energikonsult, Johnny Kellner
Järfälla kommun, Megha Huber
Klimatkommunerna, Kansliet
Klövern AB, Teresa Mattisson
Kålltorps Bygg, Dennis Fredin
Liljewall Arkitekter, Matilde Unge Lindbäcks
LINK Arkitektur
Linköpings universitet
Magnolia Bostad AB, Christina Hambäck
Mondo Arkitekter Dalarna AB, Linnea Peters
M3 Bygg AB, Milla Leinonen
Nacka kommun, Per Enarsson
NCC Sverige, Maria Eriksson
Nilsson Energy AB
Norconsult AB, Michael Englund
Nordea
OKQ8 Scandinavia
ON Arkitekter AB, AnnaMaria Cyon
Optimera Svenska AB, Henrik Björk
Peab AB, Elisabet Stadler
Plåt & Ventföretagen, Annika Brännmark
Returlogistik, Nils Storhagen
Riksbyggen, Karolina Brick
Ronneby kommun
SABO – Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag
Saint-Gobain Sweden AB, Louise Röström
Semrén & Månsson, Anna-Karin Nilsson
Serneke Bygg AB, Christin Carlsson
Sharing Capabilities, Jennie Pettersson, Nina Björstrand
SISAB, Ulrika Broman
Skanska i Sverige AB, Agneta Wannerström
Specialfastigheter, Kajsa Marsk Rives
Stockholms stad, miljöförvaltningen
Sto Scandinavia AB, Karin BromoJohan Claesson
Stålbyggnadsinstitutet, Björn Åstedt
Sustainable Innovation AB, Thomas Sundén
Sveafastigheter, Harry McNeil
Svensk Betong, Malin Löfsjögård
Svensk Planglasförening, Anna-Lena Fransson
Sven Johansson Bygg AB, Maria Vogler
Sveriges Bergmaterialindustrier
Sveriges Kommuner och Regioner
Sveriges Träbyggnadskansli
Svevia, Anders Lindström
Swecon Anläggningsmaskiner, Helena Storsten
Sweco Rail, Anna-Emilia Joelsson
Swedbank Robur
Sweden Green Building Council, Evelina StrandfeldtLinda Kjällén
Swedisol, Mats Björs
Säker Vatten AB, Catarina Gruvstad
Tengbom
Thomas Betong, Carina Edblad
TL BYGG AB, Christina Lihv
Trafikverket
Tuve Bygg AB, Camilla Lindström
Tuve Byggservice AB
Tyréns, Ulf Wiklund
Vacse AB (publ), Sara Jägermo
Vasakronan, Anna Denell
Veidekke Sverige
Volvo Construction Equipment, Magnus BäärnhielmNiklas Nillroth
Värmdö kommun, Christina Wikberger
Västkuststugan, Eric Ello
White arkitekter AB
Wiklunds
Wihlborgs Fastigheter AB, Staffan Fredlund
WSP Sverige AB
Wästbygg, Kristin Lundmark
Zengun
ÅF Pöyry, Karin Gäbel
Åhlin & Ekeroth Byggnads AB, Göran Lundström
Åke Sundvall Byggnads AB, Charlotte Casserfelt
Återvinningsindustrierna
ÅWL Arkitekter, Carolina Albarzua Vallejo