Fredspliktsavtal med Byggnads klart | Byggföretagen

Fredspliktsavtal med Byggnads klart

Byggföretagen har idag nått överenskommelse med Byggnads om fredsplikt till den 15 november 2020, likt andra organisationer inom Svenskt Näringsliv och LO.

Publicerad:

-Sverige går nu igenom sin värsta ekonomiska kris i modern tid. Då behöver våra medlemmar, byggbolagen, arbetsro. Därför är jag glad att vi nu äntligen kunnat få till en överenskommelse om fredsplikt så att inte ett strejkhot adderar till våra medlemmars osäkra situation under coronakrisen. Nu kan vi lägga all kraft på att gemensamt utveckla vår verksamhet och bransch, säger Mats Åkerlind, förhandlingschef och vice vd på Byggföretagen.

Avtalsperioden för Byggavtalet löpte ut den 30 april 2020. Byggföretagen och Byggnads har sedan dess fört diskussioner för att nå en ny överenskommelse.