Byggföretagen bjuder in till träff om byggandet i Dalsland
Den 27 maj samlas medlemsföretag, politiker och tjänstepersoner från Dalslands kommuner i Åmål. Jonas Fred Hell, vd på Fridh & Hell, är med i arbetsgruppen bakom träffen och berättar varför den är viktig.
Publicerad:
Vad händer den 27 maj?
– Då samlar vi aktörer som på olika sätt är med och påverkar Dalslands utveckling – kommuner, kommunala bostadsbolag, banker, byggföretag och mäklare. Vi får lyssna till Jan Jörnmark, som med sin analys tydligt visar både vilka utmaningar som finns och vilka stora möjligheter Dalsland har. Mycket handlar om infrastrukturen och behovet av att E45 byggs ut, men också om möjligheten att bygga sjönära och skapa attraktiva bostäder.
Varför arrangeras träffen?
– Vi vill få till ett gemensamt samtal om bostadsbyggande, infrastruktur och möjligheterna att skapa attraktiva platser att bo och verka i – i hela Dalsland.
Vad hoppas du att träffen leder till?
– Jag hoppas att träffen kan ge en enad röst. Dalsland står inför flera avgörande möjligheter och utmaningar som kräver samlad kraft, bland annat satsningar på infrastruktur och frågan om strandskydd. Vi måste få till en samsyn och arbeta gemensamt för att skapa tillväxt i vår region. Tillsammans klarar vi det, det är jag säker på.
Vill du vara med på träffen? Kontakta Camilla Spennare, bransch- och föreningsansvarig på Byggföretagen.
Kontakt
Camilla Spennare
Bransch- och föreningsansvarig Bohus Norra Älvsborg
Tel: +46 522 649 671
camilla.spennare@byggforetagen.se