”Fel tidpunkt att experimentera med avskaffad karens”
Tre av fyra företagare inom bygg anser att ett avskaffat karensavdrag skulle hämma produktionen. "Byggarbetsplatser är beroende av rätt kompetens vid rätt tidpunkt. Fler korta frånvarotillfällen gör det svårare att planera arbetslag och hålla tidsplaner", säger Mats Åkerlind, vice vd och förhandlingschef, Byggföretagen.
Publicerad:
Drygt 60 procent av företagarna inom bygg menar även att korttidsfrånvaron skulle öka om karensavdraget avskaffades.
– Det är viktigt att kunna känna sig trygg vid sjukdom, men systemet måste innehålla ett skydd så att tryggheten inte missbrukas, säger Mats Åkerlind.
Hälften av byggföretagarna uppger också att man skulle öka försiktigheten i samband med rekrytering.
– Tidpunkten för att experimentera med karensavdraget är helt fel. När konjunkturen vänder behöver vi bli fler som jobbar på byggarbetsplatserna, säger Mats Åkerlind.
Svaren är hämtade från Svenskt Näringslivs företagarpanel. Enkäten genomfördes perioden under våren 2026 och skickades ut till 2 300 medlemsföretag.