Samverkan för Gotlands beredskap prövas i gemensam övning | Byggföretagen

Samverkan för Gotlands beredskap prövas i gemensam övning

I slutet på oktober samlas byggherrar, beställare och entreprenörer med flera inom samhällsbyggnadssektorn på Gotland, för en gemensam övning kring byggnads- och reparationsberedskap (BRB).

Lars Redtzer, chef branschutveckling, Byggföretagen

Syftet med övningen är att stärka samverkan mellan offentliga och privata aktörer och pröva hur bygg- och reparationsresurser kan aktiveras vid samhällsstörningar och kriser.

Under dagen kommer deltagarna att arbeta med realistiska scenarier kopplade till Gotlands särskilda förutsättningar, exempelvis störningar i transporter, energi- och materialförsörjning. Målet är att skapa en gemensam lägesbild, stärka den operativa samverkan och identifiera konkreta nästa steg för att utveckla beredskapen.

– För att Sverige ska kunna hantera allvarliga störningar behöver de som har resurserna möta dem som har behoven. Först då kan vi förstå hur samverkan behöver fungera i praktiken. Gotland är en viktig plats för att utveckla den förmågan, säger Lars Redtzer, chef för branschutveckling på Byggföretagen.

Övningen är en del av det arbete som Byggföretagen, och andra aktörer inom samhällsbyggnadssektorn, bedriver för att stärka den framtida byggnads- och reparationsberedskapen och därmed bidra till ett mer motståndskraftigt samhälle.

Ta fram en beredskapsplan för ditt företag
Påbörja arbetet med en konkret beredskapsplan, anpassad till din verksamhet. Denna kostnadsfria och interaktiva kurs hjälper dig steg för steg: Civil beredskap i praktiken – för byggföretag • Byggbranschens utbildningscenter