Bygga för kris och beredskap – Sverige i ett nytt säkerhetsläge
Onsdag den 14 oktober är det åter igen dags för Skaraborgs Byggbranschdag. Här samlar vi byggföretag, politiker och tjänstepersoner från Skaraborgs 15 kommuner och andra viktiga samhällsaktörer för en förmiddag om byggbranschens roll i ett nytt säkerhetsläge. Det blir spännande föreläsningar och samtal om alltifrån nationellt totalförsvar till lokal handling i Skaraborg.
På dagens agenda
Omvärldsläge, säkerhetspolitik, satsningar på krisbereds-, civil-, och totalförsvar och varför engagemang i frågan är viktigt
-
Lars Redtzer, chef branschutveckling på Byggföretagen. Expert inom kris och beredskap och sammankallande för Byggföretagens nationella utskott för säkerhet och beredskap.
-
Mattias Dejke, säkerhetsdirektör på Trafikverket med lång erfarenhet inom polisen och Försvarsmakten.
-
Daniel Bengtsson, forskare på Rise inom bland annat Strategisk Framsyn och Organisatorisk omställningsförmåga.
Fler talare kommer presenteras längre fram.
En officiell inbjudan kommer till dig i mitten av augusti.
Tills dess önskar jag dig en skön sommar!
Ola Gustafsson
Bransch- och föreningsansvarig i Skaraborg