Byggföretagen i väst | Byggföretagen

Bygg­företagen i väst

Uppdaterad:

Miljöutskottet, regionalt utskott

Kontaktperson på Byggföretagen: Henrik Prohászka

Lotta Björkman, Serneke Sverige AB
Malin Eriksson, BESAB AB
Dennis Fredin, Kålltorps Byggnads AB 
Johan Gustafsson, Wästbygg Gruppen AB (publ)
Karin Gäbel, Thomas Betong AB
Mikael Johansson, BESAB Maskin AB
Helena Koorp, Byggnads AB Tornstaden
Camilla Lindström, Brixly AB
Amalie Nordum, Billström Riemer Andersson Bygg AB (publ)
Catarina Josefine Dagsdotter Olsson, Duo Asfalt AB
Mathilda Silva, Bengt Dahlgren Göteborg AB
Åsa Tenggren, Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
Maria Vogler, Sven Johansson Bygg AB

Forsknings- och utvecklingsutskottet (FoU), regionalt utskott

Kontaktperson på Byggföretagen: Christine Olofsson

Johan Alte, RO-Gruppen Göteborg AB
Joakim Dahlgren, C. Persson’s Hyrmaskiner AB
Tobias Hagrenius, Brixly AB
Mats Karlsson, Thomas Betong AB
Anders Ljungberg, NCC AB           
Charlotte Svensson Tengberg, Skanska Sverige AB
Joel Öman, Veidekke Entreprenad AB
Linnéa Kiiskinen, Bygg & Konsult i Väst AB
Rasmus Öhman, Peab AB
Daniel Lillieroth, BESAB AB

Väg- och anläggarutskottet, Göteborgsregionen och Södra Älvsborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Petra Sedelius

Nicklas Davidson, Veidekke Entreprenad AB
Torbjörn Fant, NCC Sverige AB
Bengt Hansson, KELLER GRUNDLÄGGNING AB
Fredrik Indevall, Veidekke Entreprenad AB
Jörgen Johansson, Swerock AB
Berth Larsson, Peab Sverige AB
Thomas Larsson, Peab Anläggning AB
Daniel Lillieroth, BESAB AB
Per Svensson, Gatu och Väg Väst AB
Richard Thorpö, NCC Sverige AB
Anna-Karin Wärn, Svevia AB
Daniel Strandell, Byggföretagen i Sverige Service AB

Hus- och bostadsutskottet, Göteborgsregionen och Södra Älvsborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Petra Sedelius

Mats Björk, Bonava Sverige AB
Mikael Blom, Nordr Sverige AB
Markus Brink, Brixly AB
Kristina Börjesson, Serneke Sverige AB
Magnus Dahlberg, Tommy Byggare AB
Nils Eberil, JM AB
Henrik Gustavsson, Skanska Sverige AB
Jonas Hulterström, Veidekke Entreprenad AB
Therese Kilenstam, Tornstaden Projektutveckling AB
Olof Olausson, Kynningsrud Bostäder AB
Pehr-Olof Olofsson, Peab AB
Jonas Steen, F.O. Peterson & Söner Byggnads AB
Katarina Widén Allansson, Ikano Bostadsproduktion AB
Hans Östling, AF Projektutveckling AB

Småföretagarutskottet, Göteborgsregionen och Södra Älvsborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Anders Fareskog och Ulf Zakrisson

Jimmy Bjernfeldt, AMT Byggentreprenad AB
Mattias Dahlgren, Tekniska Byggnadsställningar i Göteborg AB
Linda Dahlin, Betonghåltagning i Göteborg AB
Tommy Ivarsson, Säve Byggnads AB

Branschutskottet Borås Södra Älvsborg, Göteborgsregionen och Södra Älvsborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Daniel Strandell

Peter Andersson, SERNEKE Group AB (publ)                            
Elisabeth Dahlgren, Byggarvid AB
Urban Johnsson, T3 Hus 1 AB
Robert Kjell, RO-Gruppen Södra Älvsborg AB
Tommy Larsson, Falks Markentreprenad AB           
Stefan Lindvert, Peab Sverige AB
Sofia Rydler, Rydlers Bygg AB                            
Peter Weber, GH Olofsson Bygg & Entreprenad AB
Daniel Öhrstig, Skanska Sverige AB
Ann-Sofie Lind, Byggföretagen i Sverige Service AB 
Petra Sedelius, Byggföretagen i Sverige Service AB

Medarbetarutskottet, Bohus och Norra Älvsborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Camilla Spennare

Carl-Johan Appelberg, Heidelberg Materials Precast Contiga AB
André Aronsson, Byggprojekt i Uddevalla AB
Thomas Bråse, Trolk El & Tele AB
Tommy Ekberg, Skanska Sverige AB
Jan Larsson, Peab Sverige AB
Mikael Lilja, Brand & Säkerhetstjänst i Uddevalla AB
Maria Marthinusen, Sven Johansson Bygg AB
Robert Uthberg, Tuve Bygg AB 
Erica Steen, Byggföretagen i Sverige Service AB
Ulf Zakrisson, Byggföretagen i Sverige Service AB

Hus- och bostadsutskottet, Skaraborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Maria Skoog

Ibrahim Badawi, Peab Sverige AB
Daniel Dahlberg, NCC Sverige AB
Markus Eriksson, Brixly AB
Niklas Forsmoo, Skeppsviken Bygg i Skövde AB
Jakob Gustav Geidenmark, Skanska Sverige AB
Viktor Hresan, Asplunds Bygg i Mellansverige AB
Jimmy Olsson, Jimmy Skeppsviken Bygg i Skövde AB

Utbildningsutskottet, Skaraborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Maria Skoog

Linnea Ahrenbeck, Brixly AB
Fredrik Bengtsson, MVB Väst AB
Daniel Dahlberg, NCC Sverige AB
Lars Magnus Johansson, Skeppsviken Bygg i Skövde AB                         
Alexander Larsson, Skanska Sverige AB
Adam Lindström, Peab Sverige AB
Robert Malmgren, Peab Anläggning AB
Sara Olsson, Peab Sverige AB

Väg- och anläggningsutskottet, Skaraborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Maria Skoog

Tobias Häggholm, NCC Sverige AB
Andreas Ingemarsson, Anläggningsgruppen i Skaraborg AB
Henrik Siewertz, Peab Anläggning AB
Jan Skogsberg, Skanska Sverige AB

Utskottet för små- och medelstora företag (SME), Skaraborgs Byggförening

Kontaktperson på Byggföretagen: Maria Skoog

Johan Andersson, NLE Johan Andersson AB
Elin Bergström, Ottossons Golv AB
Anders Lund, B & L Lund AB
Peter Neuendorf, Sjölösa Entreprenad AB
Peter Tapper, Skara Byggnads och Förvaltnings AB