Så kan företaget stärkas genom mångfald och inkludering | Byggföretagen

Så kan företaget stärkas genom mångfald och inkludering

Hallå där, Erica Steen, företagsrådgivare kompetensförsörjning på Byggföretagen i väst. Den 20 oktober är det dags för Opportunity Day – berätta mer!

Publicerad:

Erica Steen är företagsrådgivare kompetensförsörjning på Byggföretagen i väst.

Vad är Opportunity Day?

– En rekryteringsmässa i Göteborg med fokus på mångfald och inkludering. Här träffas rekryterande företag och utlandsfödda jobbsökande. Byggföretagen är sedan flera år partner till mässan, och som medlemsföretag kan du ta del av spännande seminarier men också synas med ditt företag i jobbmatchningen.

Hur fungerar jobbmatchningen?

– Ska du rekrytera? Då är jobbmatchningen något för dig och ditt företag. Här får du en direkt kontakt med arbetssökande och möjlighet att bidra till en mer inkluderande arbetsmarknad. Jobbmatchningen besöks årligen av mer än 1 000 jobbsökande med olika utbildning, från olika branscher och med olika erfarenheter.

Varför är mångfald och inkludering viktigt för företaget?

– Det leder till ökad kreativitet, trivsel och bättre beslutsfattande, vilket möjliggör för företaget att utvecklas och bli konkurrenskraftigt. För byggbranschen är det avgörande att vi lyckas rekrytera från hela befolkningen, och inte bara delar av den, med tanke på det stora kompetensbehov vi står inför på sikt.

Intresserad av jobbmatchningen? Anmäl dig här. Med koden BF25 får du garanterad plats (begränsat antal – först till kvarn).

Nyfiken på seminarierna? Anmäl dig här. Kostnadsfritt för Byggföretagens medlemmar – använd koden BF25 (begränsat antal platser – först till kvarn).