Så skärps F-skattesystemet den 1 november
F-skattesystemet är centralt för företag och egenföretagare, då det avgör vem som ansvarar för skatter och avgifter i näringsverksamheten. Det spelar en viktig roll för att främja seriöst företagande. Nu har riksdagen antagit ändringar i skatteförfarandelagen som innebär nya hinder för godkännande och grunder för återkallelse av F-skatt. Reglerna träder i kraft den 1 november 2025 och är en del av regeringens arbete mot ekonomisk brottslighet.
Publicerad:

De nya reglerna i korthet
- Felaktiga utbetalningar vid installation av grön teknik. Om ett företag inte har följt ett beslut om återbetalning av felaktigt utbetalda belopp vid installation av grön teknik kan detta utgöra grund för att återkalla F-skatt. Detta kan även vara ett hinder för godkännande för F-skatt vid ny ansökan. Syftet med förändringen är att förhindra företag som missbrukar systemet för skattereduktion vid installation av grön teknik att vara godkända för F-skatt. Motsvarande bestämmelse finns redan avseende återbetalning vid rotarbete.
- Utländska företag utan fast driftställe i Sverige. Det införs även ett nytt hinder för godkännande och en grund för återkallelse av F-skatt för utländska företag. De utländska företag som inte följer ett föreläggande att lämna de särskilda uppgifter som behövs för att bedöma företagets skattskyldighet i Sverige kan alltså få sin F-skatt återkallad, alternativt inte bli godkända för F-skatt. Detta är ett försök att få bättre kontroll på de utländska företag som verkar i Sverige, och att de följer regelverket avseende fast driftställe.
De nya reglerna välkomnas av Byggföretagen.
-Byggföretagen välkomnar förändringarna, som ger Skatteverket ytterligare verktyg för att säkerställa att skattereglerna efterlevs. Detta gäller särskilt utländska företag och frågan om skyldigheten att lämna särskilda uppgifter till Skatteverket, då det idag i princip saknas konsekvenser om dessa inte lämnas. Det är viktigt att Skatteverket tillämpar de nya återkallelsegrunderna på ett rättssäkert sätt, och exempelvis inte återkallar F-skatt på grund av återbetalningskrav som beror på felaktiga uppgifter från kunden, säger Sofie Wilhelmsson, skattejurist på Byggföretagen.