Sydöstra Skånes Byggmästarklubb,s höstmöte med efterföljande gåsamiddag den 6 november på Allé på Österlen. | Byggföretagen
Sydöstra Skånes Byggmästarklubb,s höstmöte med efterföljande gåsamiddag den 6 november på Allé på Österlen.

Sydöstra Skånes Byggmästarklubb,s höstmöte med efterföljande gåsamiddag den 6 november på Allé på Österlen.

Sydöstra Skånes Byggmästarklubb bjuder in till höstmöte med efterföljande gåsamiddag den 6 november på Allé på Österlen. 

Start med kaffe klockan 15.00 och Markus Hammarström, ordförande i Sydöstra Skånes Byggmästarklubb öppnar mötet ca 15.15. Middagen står serverad vid 18.30 för de som önskar delta. Glöm inte att anmäla eventuella matavvikelser.

På gång i Simrishamn och vad är på gång i Byggbranschen?  

Under eftermiddagen kommer vi att få senaste nytt från Jeanette Ovesson, kommunstyrelsens ordförande i Simrishamn som hälsar oss välkomna till kommunen för att hålla kvällens möte.

Björn Sjöstrand och Petra Stjernberg från ID06 informerar sedan om den nya reglerna för som skall göra ID06 till ett än viktigare instrument för att göra Byggbranschen sund och säker och att motverka arbetslivskriminalitet. 

Anders Fredriksson från Byggföretagen visar den senaste prognosen över byggandet och Markus Hammarström, Skanska och ordförande i klubben, presenterar statistik över demografi och befolkningsutveckling i SÖSK (Sydöstra Skåne) 2034.

Välkomna!

Markus Hammarström                                                       Anders Fredriksson

Ordförande i Sydöstra Skånes Byggmästarklubb             Byggföretagen

 

 

 

Dagens talare & experter

Björn Sjöstrand & Petra Stjernberg

Björn Sjöstrand & Petra Stjernberg

Jeanette Ovesson

Jeanette Ovesson


Har du frågor?

Hör gärna av dig vid frågor, anders.fredriksson@byggforetagen.se