Frågor och svar om Schyssta byggare
Här har vi samlat några vanliga frågorna om schyssta byggare.
Uppdaterad:
Här har vi samlat några vanliga frågorna om schyssta byggare.
Uppdaterad:
Vad som utmärker en schysst byggare är att företaget:
Kriteriet för att synas på söktjänsten är att man är medlem hos Byggföretagen – då kan man aktivera sig och synas där.
För att göra en bra söktjänst behöver vi dock ha in ytterligare uppgifter om medlemsföretagens verksamhet. Allt för att kunna matcha kund mot beställare. Därför behöver medlemsföretagen själva logga in på ”Mina sidor” på Byggföretagens webb och aktivera/registrera sig för tjänsten. Det går på mindre än 10 minuter.
Det som krävs för att kunna fylla i uppgifterna är att man är företagsadmin för sitt företag. Då dyker det upp en banner när man loggar in. Sen är det bara att följa instruktionerna. Är du inte företagsadmin så kontakta support@byggforetagen.se så hjälper de dig.
Även de företag som inte fyllt i uppgifterna ovan kan synas på schysstabyggare.se men får då färre träffar.
Det är kostnadsfritt för medlemsföretag.
Våra ca 4000 medlemsföretag har sammantaget en väldig bredd bland sina tjänster. Vi har utgått från andra liknande söktjänsters kategorier och kompletterat med synpunkter från SME-företag. Skulle man ändå inte hitta sin verksamhet där så omber vi företagen att i frifältet komplettera med vilka tjänster de gör. Med bland annat detta som grund kommer vi framöver att lägga till ytterligare tjänstebeskrivningar – allt för att söktjänsten i högre grad ska fungera ännu mer träffsäkert mot mer professionella beställare.
Företagen kan enkelt ändra uppgifter genom att logga in på Mina sidor på Byggföretagens webbsida. Alla som då har behörigheten ”Företagsadmin” kan se en flik till vänster som heter Företagsuppgifter där det går att ändra. Skulle du inte vara företagsadmin så kontakta support@byggforetagen.se så hjälper de dig.
När man aktiverar sig för att Schyssta byggare så får alla medlemsföretag fylla i var i landet man utför tjänster. Är man ett Huddingeföretag som utför tjänster över hela Stockholms län så ges man alltså möjligheten att fylla i det. Det gör att ett Huddingeföretag kan dyka upp som en möjlighet om man vill ha ett jobb utfört på Ekerö. Allt för att matchningen mellan kund och företag ska bli så bra som möjligt.
Alla som är företagsadmin för ett medlemsföretag ser en stor banner överst på sidan när man loggar in. Är du inte företagsadmin så kontakta support@byggforetagen.se så hjälper de dig.
Nej, kvalitet ingår inte i Byggföretagens bedömning. Kvalitetsbedömningen är en fråga mellan utförare och beställare. Det Byggföretagen kan bedöma är om man har kollektivavtal, respekterar lagar och regler och sätter säkerheten främst.