Avtal 2025 | Byggföretagen

Avtal 2025

Under 2025 kommer hundratals kollektivavtal att omförhandlas. Tre av dem berör byggbranschen – Byggavtalet, Väg- och banavtalet samt Tjänstemannaavtalet.

Avtalsrörelsen inleds med att parterna växlar yrkanden, vilket sker under februari.

Nyheter

Nyhet från Byggföretagen
Publicerad: 2025-02-14

Bygg­företagen och Byggnads i första avtalsmöten

Måndag 17 februari träffades parterna för en första genomgång av respektive yrkanden inom Byggavtalet.

Pressrelease
Publicerad: 2025-02-11

Bygg­företagen har växlat yrkanden med Byggnads

Byggföretagen har i dag den 11 februari växlat yrkanden med Byggnads avseende Byggavtalet.

Pressrelease
Publicerad: 2025-02-11

Bygg­företagen har växlat yrkanden med Seko

Byggföretagen har i dag den 11 februari växlat yrkanden med Seko avseende Väg- och banavtalet.

Nyhet från Byggföretagen
Publicerad: 2025-02-11

Ny kampanj – ”Stå upp för småföretagen”

Idag lanseras den nya annonskampanjen ”Stå upp för småföretagen”. Bakgrunden är fackliga krav, och i förlängningen politiskt hot om lagstiftning, som medvetet försämrar möjligheterna för små och medelstora företag att utföra entreprenader på byggarbetsplatser.

Nyhet från Byggföretagen
Publicerad: 2025-02-10

Avtal 2025 i media – opinionsläget just nu

Avtalsrörelsen får allt större utrymme i medierapporteringen. Här sammanfattar vi de senaste veckornas viktigaste nyheter och kommentarer.

Pressrelease
Publicerad: 2025-02-04

Bygg­företagen har växlat yrkanden med Ledarna, Sveriges Ingenjörer och Unionen

Byggföretagen har idag den 4 februari växlat yrkanden med Ledarna, Sveriges Ingenjörer och Unionen avseende Tjänstemannaavtalet.

Pressrelease
Publicerad: 2025-01-16

Fler än 2 000 bygg­företag i konkurs under 2024

Konkurserna inom byggindustrin ökar från en redan hög nivå. Totalt gick 2 032 byggföretag i konkurs under 2024, enligt ny statistik från Tillväxtanalys. – Det högsta antalet byggkonkurser under ett enskilt år sedan 1993, säger Johan Deremar, nationalekonom och prognosansvarig, Byggföretagen.

Det är skillnad på byggare och byggare

Byggföretagens medlemmar är de schyssta byggarna som krävs när samhället växer. Det är vi som ser till att bostäder, arbetsplatser och vägarna däremellan byggs på schyssta grunder.

Våra medlemmar har kollektivavtal, sätter säkerheten främst och respekterar lagar och regler. Vi vill ha en byggbransch med nolltolerans mot fusk och kriminalitet.

Byggföretagens fem fokusområden är attraktiva kollektivavtal, sund konkurrens, säkerhet, kompetensförsörjning och klimatomställning.

Läs mer