Nyheter
Inför Avtal 2027: Håll koll på alla viktiga datum
Byggföretagens interna demokratiprocess inför Avtal 2027 är nu genomförd. Här listar vi viktiga datum under kommande avtalsrörelse.
Inför Avtal 2027: ”Ökat intresse för demokratiprocessen”
Hallå där! Johan Gillberg, chef regional operativ löne- och avtalssamordning, som har samordnat demokratiprocessen i lön- och avtalsgrupperna inför Avtal 2027.
Det är skillnad på byggare och byggare
Byggföretagens medlemmar är de schyssta byggarna som krävs när samhället växer. Det är vi som ser till att bostäder, arbetsplatser och vägarna däremellan byggs på schyssta grunder.
Våra medlemmar har kollektivavtal, sätter säkerheten främst och respekterar lagar och regler. Vi vill ha en byggbransch med nolltolerans mot fusk och kriminalitet.
Byggföretagens fem fokusområden är attraktiva kollektivavtal, sund konkurrens, säkerhet, kompetensförsörjning och klimatomställning.